Můj taneční životopis

Sportovní tanec

V 11-ti letech jsem začala tančit latinskoamerické a standardní tance v jejich sportovní formě. Během mé třináctileté sportovně-taneční kariéry jsem se vytančila až do nejvyšší mezinárodní třídy a účastnila jsem se i zahraničních soutěží. Od roku 2007 jsem se věnovala v naší taneční akademii Duende tréninku a výchově mladých sportovních tanečních párů.

Společenský tanec

Pro dospělé vedeme od roku 2007 s manželem taneční. Od roku 2011 však vedeme také klasické taneční pro mládež v Kolíně a od roku 2015 také v Poděbradech.

Klasický balet

Od 8 do 18 let jsem studovala klasický balet pod vedením profesorky Emy Wittenbergové na ZUŠ Kolín a nadále se v něm vzdělávám prostřednictvím intenzivních workshopů. Klasický baletní trénink využívám hlavně jako průpravu pro ostatní taneční styly, kterými se zabývám a také ho využívám při práci s dětmi a mládeží.

Moderní balet

K modernímu baletu jsem se dostala už při studiu na ZUŠ v období dospívání, ale stále se zabývám jeho studiem, hlavně pod vedením těchto lektorů: Joe Alegado (USA) a Lucie Drábková, Jan Kodet (choreograf baletu Národního divadla v Praze)

Flamenco

Od roku 2005 tančím a studuji flamenco, které se stalo mojí srdeční záležitostí. Účastnila jsem se seminářů pod vedením českých lektorek: Jana Drdácká, Jana Karfusová, ale přelomové pro mě bylo, když jsem poprvé odjela do Španělska a absolvovala seminář s flamencovou legendou Matilde Coral. Od té doby se vracím do Španělska každý rok, abych načerpala jejich flamencové „Duende“. Mými lektory přímo v Andaluzii jsou Rocío Coral, Belén Maya, Patrícia Ibaňez, Sonía García, Rafaela Carrasco, Daniel Doňa, Angel Muňoz, Leonor Leal

Salsa

Se salsou jsem začala už v době, kdy jsem tančila závodně. Salsou jsme se odreagovávali a protančili jsme spoustu pátečních a sobotních večerů v pražských kubánských klubech. V roce 2008 jsem absolvovala workshop s lektorem Leonem Bembo – el Rumbero a definitivně jsem se zamilovala nejen do salsy a dalších „latino“ stylů, ale také do tanců afrokubánského folkloru.

Argentinské tango

Na podzim roku 2020 jsem se pustila do studia argentinského tanga pod vedením Alejandry Mantiňan z Buenos Aires. Zatím bohužel formou online, ale jsem zvědavá, kam mě tahle cestička zavede. Můj manžel je však jeden z nejlepších tanečníků argentinského tanga v České republice, takže o tangovou energii u nás doma není nouze:-)

Lektorská činnost

V roce 2007 jsme s manželem Eduardem Zubákem založili taneční akademii Duende (www.duendekolin.cz), kde vyučuji taneční kurzy pro veřejnost - moderní balet, flamenco, latinskoamerické a standardní tance a salsu. Nejvíce času však věnuji tanečnímu vzdělávání dětí a mládeže. V roce 2017 jsem navázala spolupráci se ZUŠ Kolín, kde vyučuji v tanečním oboru a od roku 2020 spolupracuji také se ZUŠ v Poděbradech. S manželem vedeme klasické taneční pro mládež v Kolíně a v Poděbradech.

Organizační činnost

Každý rok na přelomu května a června pořádáme divadelní představení s názvem Chaos. Jedná se o vystoupení absolventů a lektorů naší taneční akademie Duende. I proto se toto vystoupení jmenuje Chaos – jedná se totiž skutečně o variaci tanečních stylů v provedení jak jednotlivců, tak párů, ale i formací, a navíc ve věkovém rozpětí 3-60 let

V roce 2011  jsme pořádali Afro-kubánský víkend s lektory z Konga – Leon el Bembo a z Kuby – Westevi Ramos Moirera. Součástí této ojedinělé akce byli semináře afrokubánského folkloru, salsy a afrického ndombola. To vše za živého hudebního doprovodu. Večer následovalo tanečně-hudební vystoupení obou umělců.

V roce 2013 a 2015 proběhli festivaly Duende de Espaňa a Duende de Espaňa II. Tyto několikadenní festivaly měli za úkol přiblížit divákům španělskou kulturu z mnoha úhlů – tanec, hudba, zpěv, výtvarné umění, gastronomie. Součástí byly výstavy, vystoupení, rozhovory s umělci, ochutnávky vín a španělských specialit.

V roce 2018 jsme organizovali koncert argentinského tanga Escualo Quintet a zároveň jsem celou akci moderovala.

V letech 2017 a 2019 jsme pořádali charitativní večery, jejichž výtěžky byly věnovány na provoz kolínského stacionáře pro děti a mládež s postižením.

Poprvé v tanečních-v jedenácti letech:-)
Na jedné z prvních soutěží ve standarních tancích ve vlastnoručně ušitých šatech-v šestnácti letech
Před baletním vystoupením v sedmnácti letech
S manželem v tanečních pro mládež v Kolíně
Moderování vernisáže výstavy grafika Tomáše Hřivnáče při příležitosti zahájení festivalu Duende de Espaňa II.
Plakát na koncert argentinského tanga v kolínském divadle